top of page

Fiatal gazda pályázat 2023-2027
Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv (KAP) keretében

Pályázat neve: Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával

A Közös Agrárpolitika (KAP) az Európai Unió 1962 óta fennálló partneri viszonya a mezőgazdaság és a társadalom, valamint Európa és az európai gazdálkodók között. Célja, hogy az agrártermelők támogatásával javítsa a mezőgazdaság termelékenységét, tisztességes megélhetési lehetőséget biztosítson a gazdáknak, támogassa a klímaváltozás elleni küzdelmet és elősegítse a vidéki táj megőrzését.

A KAP meghatározza azokat az alapelveket és feltételeket a mezőgazdaságban dolgozók számára, amelyek segítségével a minőségi élelmiszerellátásban, a közösségépítésben, vidéki gazdaságok felzárkóztatásában, valamint a környezetvédelemben változás eredményezhető.

Magyarország 2021. decemberében nyújtotta be a Bizottság felé az új, 2023-27-es időszakra vonatkozó Stratégia Tervet. Ezzel egy időben az intézményrendszer és a jogharmonizáció átalakítása is megkezdődött. A végleges terv a Bizottság észrevételeit figyelembe véve 2022 decemberében készülhet el.

A KAP segítségével mintegy 7700 agrárgazdaság kerülhet korszerűsítésre a hatékonyság és az energiafelhasználás jegyében. Magyarország a környezetvédelmi célokra 2 milliárd eurót tervez a költségvetésből, amely a változó éghajlati viszonyokra való reagálást és a zöld programok elindítását jelenti. A Fiatal gazda programban 186 millió eurót biztosítanak a fiatal szakemberek mezőgazdasági tevékenységének elindítására. Az agrár-környezetvédelmi beavatkozásokra a KAP források 38%-át tervezik felhasználni, 8%-át az ökológiai gazdálkodás fejlesztéseire, 5%-át pedig a Natura 2000 területeinek védelmét szolgáló pályázatokra fordítja az ország.

Továbbá hazánk 2021-től a maximális 80%-os mértékű nemzeti kiegészítő forrást biztosítja a KAP európai uniós forrásai mellé. Így az össztámogatás egy éves időszakra vetítve átlagosan 1327 millió euró, tehát a piaci intézkedésekre 38 millió euró, a vidéki intézkedésekre 1732 millió euró jut a következő időszakban. Ebből is látható, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar minden eddiginél nagyobb forrást kap az elkövetkező időszakra.

A támogatási intenzitása: akár 100%

Pályázati lehetőségek a Közös Agrárpolitika I. pillérében:

Az Agrárminisztérium tervezete szerint az I. pillér esetében összesen nagyjából 2 508 milliárd Ft támogatás várható.

Gazdaságfejlesztéshez tartozó közvetlen támogatások:

  • Területalapú alap jövedelem támogatás (BISS) – A fenntarthatóságot elősegítő, alapszintű jövedelemtámogatás, amelyre 1.441 milliárd forintot különítenek el. Maradék elven számolódik, tehát a többi közvetlen támogatási intézkedés a BISS keretösszegét és hektáronkénti fajlagos mértékét csökkenti ~57,6 ezer forint/hektár (157,94 EUR/ha) körüli értékre.

  • Fiatal gazda területalapú támogatás – Ez nem a Fiatal gazda pályázat! Fiatal mezőgazdasági termelők igényelhetnek kiegészítő jövedelemtámogatást, a keretösszeg 18,7 millió euró. A pályázatban 90 hektárról 300 hektárra növelhető a területi korlát és közel háromszorosára nőhet a fajlagos támogatási érték. A benyújtott tervben fajlagos érték: 157,3 EUR/ha.

  • Újraelosztó támogatás (CRISS) – Fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás. A támogatás összegét a tagállam határozhatja meg, a 1200 hektárt nem meghaladó gazdaságok első 10 hektárra vonatkozóan a támogatás 78.000 Ft/ha és az első 10-300 hektárra vonatkozóan 68.000 Ft/ha. A 300 hektáron felüli területekre, illetve az 1200 hektárt meghaladó gazdaságok összes területére pedig mintegy 58 ezer Ft/ha a támogatás összege.

  • Termeléshez kötött támogatás (CIS)

  • Kisgazdaságok egyszerűsített támogatása

  • Redisztributív kifizetés

  • Ágazati beavatkozások (zöldség-gyümölcs, méhészet, szőlészet)

Zöld Jövő Program:

  • Agrár-ökológiai Alapprogram (AÖP) támogatás.

Pályázati lehetőségek a Közös Agrárpolitika II. pillérében:

A Közös Agrárpolitika II. pillérének átfogó célja a termékpályák fejlesztése és a tartós ellátási lánc kapcsolattal rendelkező pályázók előnyben részesítése. A teljes II. pillér forrása a 2023-27-es időszakot tekintve 2771 Mrd Ft, amelyből vidékfejlesztésre 281 Mrd Ft, gazdaságfejlesztésre 1458 Mrd Ft, míg a Zöld jövő fejlesztésekre 1032 Mrd Ft jut. A forrás legnagyobb szeletét a gazdaságfejlesztés teszi ki, amely több területet foglal magában.

  • Induló vállalkozások fejlesztése – A programban támogatható a vidéki térségben megvalósuló, nem mezőgazdasági tevékenység végzésére irányuló fejlesztés, induló vállalkozás létrehozása. Erre legfeljebb 30 000 euró vissza nem térítendő átalánytámogatás igényelhető. Emellett támogatható az erdőgazdálkodás területén a fiatal szakemberek önálló vállalkozásindításának ösztönzése, amire legfeljebb 100 000 euró támogatás igényelhető.

  • Szántóföldi ágazat modernizációja – A pályázatra 250 milliárd Ft forrást különítettek el a terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésére, valamint a precíziós gazdálkodásra történő átállásra.

  • Tevékenységdiverzifikáció mezőgazdasági üzemen belül és kívül – Cél a vidéki térségekben működő mezőgazdasági termelők és erdőgazdálkodók nem mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenységeinek beindítása. Támogathatók azok az induló vagy már működő nem mezőgazdasági, vagy nem erdőgazdálkodási termelők, feldolgozó és szolgáltató tevékenységek, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási tevékenységekhez.

  • Fiatal gazda pályázat – A Fiatal gazda pályázat célja a mezőgazdaságban tapasztalható elöregedési folyamat lelassítása és megállítása. Olyan legalább 18 és legfeljebb 40 éves gazdák igényelhetik a vissza nem térítendő 100 000 euró támogatást, akik rendelkeznek államilag elismert mezőgazdasági képesítéssel, legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezetnek és a mezőgazdasági üzemméret 10.000- 50.000 STÉ értékű.

  • Kertészeti ágazat fejlesztése – A pályázatra 180 milliárd Ft forrást különítettek el, ebből a tervek szerint 5000 hektár feletti intenzív gyümölcsültetvény, 1500-3000 hektár új gyógynövény ültetvény, 50-100 ezer m2 gombatermesztő létesítmény, 40-80 ezer m2 új hűtőház, valamint 1,5-3 millió m2 új hajtatott zöldség felület létesülhet.

  • Élelmiszer-feldolgozás fejlesztése a mezőgazdasági termékek értéknövelésével – A pályázatban 400 milliárd Ft forrást biztosítanak a fejlesztésekre, amelynek köszönhetően a hazai élelmiszer-feldolgozás kibocsátásnak háromnegyedét adó több, mint 2000 üzem újulhat meg. Kisebb és nagyobb feldolgozók egyaránt pályázhatnak.

  • Állattenyésztés fejlesztése – A 280 milliárd Ft forrásból létrejönnek új férőhelyek és istállók, szám szerint 1 millió sertés férőhely és 500 ezer m2 istálló, 10-20 millió baromfi férőhely és 0,5-1 millió m2 istálló, 100-200 ezer szarvasmarha férőhely és 1-2 millió m2 istálló, továbbá 30-50 ezer juh férőhely és 3-500 ezer m2 istálló.

  • Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatással – A Gazdaságátvevő támogatás pályázat egy vissza nem térítendő 40 000 – 100 000 euró támogatással biztosítja a gazdaságok – és a hozzá tartozó támogatási jogok, jogosultságok és kötelezettségek – zökkenőmentes átadását a gazdaságot nem továbbadó fiatalabb gazdálkodók részére. A pályázathoz az átadandó mezőgazdasági üzemnek minimum 10 000 euró STÉ üzemmérettel, vagy 10 000 euró árbevétellel kell rendelkeznie. Az átvevőnek legalább 15 évvel fiatalabbnak kell lennie az átadónál és szakirányú végzettséggel kell rendelkeznie.

A pályázatok benyújtásának határideje:

A KAP keretében 2023-27 között folyamatosan megjelennek és lezárulnak a pályázatok.

Bővítse, fejlessze vállalkozását pályázati források felhasználásával!

Amiben mi segítünk:

  • INGYENES pályázati tanácsadás, e-mailben, vagy telefonon történő információnyújtás

  • Előzetes felmérés, előminősítés

  • Professzionális pályázatírás, stratégia kidolgozása

  • INGYENES projektmenedzsment és monitoring

  • További INGYENES tanácsadás a beadott pályázattal kapcsolatban

 

 

 

Ügyfélszolgálatunkon az ingyenes konzultáció keretein belül, kollégáink teljes körű tájékoztatást 

nyújtanak Önnek.

Telefon: 06-30-735-3433

E-mail: info@opki.hu

 

Szeretné megtudni, hogy a vállalkozásának milyen pályázati lehetőségei vannak? 

Pályázati előminősítésünk által megtudhatja, hogy a vállalkozása mekkora nyerési eséllyel vehetne részt az aktuális pályázatokon. A pályázati előminősítés segíteni tudunk a megfelelő pályázat, vissza nem térítendő támogatás típusának megtalálásához.

bottom of page